4 Mart 2011

Koltuk Örtüsü Modelleri

Evlerimizin ve salonlarımızın vazgeçilmezidir koltuklarımız. İlk ev eşyalarımızdan, çeyimizin değerli parçalarındandır.

Bir ev kurmak için evlilik öncesi kız isteme safhasında daha oturulan ve karşılıklı tanışmaların yapıldığı yerdir. Mutlu haberlerin alındığı, misafirlerin ağırlandığı, ailede öneli kararların verildiği mekandır koltuklar. bu kadar yükün ardından eskimektedir tabi onlarda.

Ama kıyamayız onlara, o nadide koltuklarımıza, eski de olsa bizim için hale birer hazinedir,hatıralar yuvasıdır onlar. Bir koltuk örtüsü ile tekrar tazelendiriveririz onları.İşte imdadımıza yetişen bu koltuk örtüleri de çeşit çeşittir. Ekose, kumaş, desenli, baskılı, işlemeli, bürümcük, el dokuma şal vb. bir çok çeşitleri var piyasada. Ama bu aralar bürümcük koltuk örtüsü moda olmaya başladı. Nedir bu bürümcük? Enine ve boyuna likralı olan kumaşın toparlanması ile oluşan kabarcıklı şeklinden dolayı verilen isimdir bürümcük. Bürümcük koltuk örtüleri standart ve maxi model olmak üzer iki farklı tipte gelmektedirler. Standart model koltuk örtüleri, kolları yukarıya doğru eğimli, hafif ovalimsi koltuk yan kollarına sahip koltuklar için uygundur.

Maxi model ise koltuk yan kolları düz ve sırt kısmından ayrı olan, yani çekyat tarzı koltuklara uygundur.Piyasada birçok farklı üreticinin farklı markaları bulunmaktadır. Bunlardan öne çıkanlar, bulsan, bürümcük ve altın kelebek markalarıdır. Koltuk örtüsü alırken özellikle kumaşına dikkat etmeliyiz. Zira piyasada satılan örtülerin çoğu polyester karışımdır.Bu polyester içeren kumaşlar iki defa boyanmaktadır. önce pamuklu kısmı için düşük sıcaklıkta, sonra polyester kısmı için yüksek sıcaklıkta. Bu polyesterin yüksek sıcaklıkta boyanması, zaten hassas olan likraların ömrünü çok fazla azaltmakta ve likralı yapılarını deforme etmektedir. Ayrıca bu polyester ve polyester boyaları da kansorejen maddeler içermektedir.

İşte bu polyester katkılı kumaşlardan mamül koltuk örtüsü özellikle çocuklarımız için sağlık açısından sakıncalar barındırdığı için sakıncalı ve kısa ömürlüdür. Oysaki PAMUK kumaştan mamül örtüler hem doğal hem de boyaları doğaldır. diğer taraftan pamuk düşük sıcaklıkta ve kısa sürede boyandığı için likralı yapısı deforme olmamaktadır.

Bu bilgiler ışığında koltuk örtüsü alırken, krem, fildişi, bej, mor, mavi, turkuaz, kırmızı, bordo, fuşya, lacivert, beyaz, siyah, sarı, mürdüm, kiremit, bal vs. bir çok renginden birisini beğenmeden önce bu bürümcük koltuk örtülerinin %100 pamuklu kumaştan mamül olup olmadığından emin olun.

%100 pamuktan mamül koltuk örtüsü diğerlerinden fiyat olarak pahalı olacaktır ama kalitesi, sağlıklı olması ve uzun yıllar kullanılması ile daha avantajlı olacağınız da kesin.

Paylaş ve İndirim KazanShare on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Share on StumbleUpon0Share on Google+0Pin on Pinterest0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.